А,Б,В о КЕТО намерницама и КЕТО ручак
А,Б,В о КЕТО намерницама и КЕТО ручак…ново поглавље у КЕТО исхрани.
Многи од вас су ми постављали питања и писали која намерница сме да се једе у КЕТО исхрани а која не. Ја сам у првом посту објаснила неке појединости али ајде овде да се позабавимо мало списковима и чињеницама.
Сложићете се није баш једноставно из корена мењати исхрану која је, бар на овим просторима, пуна хлеба и разноразних пецива. Па кад год нисмо знали шта ћемо за ручак ту су увек биле свемогуће шпагете са печуркама. Морам признати да ни мени није у почетку било лако да се навикнем без бурека и мекика али сваким даном све више сам увиђала да ми баш прија организму. Смањила сам унос кафе на минимум а кад се видим са другарицама ту је увек детокс чај или било који зелени чај. Наравно и од свих најздравији чај од мајчине душице.
Али у почетку није ни мало било једноставно спремати само за себе. Мислила сам да се моја храна разликује од хране мојих укућана. Копала сам по интернету трагајући за рецептима који су ми се у почетку чинили као финансијски баук. Да, да једна добра лото комбинација. Боже како сам се преварила.
Наравно сви “фенси“ блогери и трендсетери ће вас убедити како морате купити “део крила змаја и биљку са Марса“ да би јетра створила кетогене (кетогене смо ообјаснили у првом посту). А онда схватите да су они само део машинерије која се зове маркетинг и да народски речено цига хвали свога коња или у овом случају компанију која плаћа маркетиншке услуге. То и није тако лоше за ове “тераче моде“, али за нас фине обичне смртнике то нам уопште није потребно. Зато смо се и депримирали одмах у старту јер забога како ја сад да одем до Марса кад је гориво поскупело а и путарина. 🙂
Е да нам се не би десило “нека фала нећу“, мало ћемо сада да разбијемо неке митове и да отклонимо недоумице везане за КЕТО исхрану. Наравно биће ту и мало “морања“. Па да кренемо редом
Најбитиније је да имате план. Ја то свима кажем. У КЕТО исхрани без плана нема ништа. Она варијанта ја не могу да стојим уз шпорет, јешћу нешто уз пут, ма радим по цео дан кад да спремим, овде пада у воду. Одмах у старту да се договоримо ако нисте спремни данас за сутра да спремате боље баталите. Пуно спискова на интернету постоји. Свуда можете да видите нутритивне табеле. Ова исхрана је без угљених хидрата. Ако поједете нешто од угљених хидрата а да нисте ни знали јетра не ствара кетогене и од кетонизације нема ништа. Али буквално. Зато се спрема доручак, ручак, вечера бар дан раније. Ако ништа онда бар на папиру. И није баук спремити списак намерница. Али без угљених хидрата.
Није поента ако само поједете две кашике нечега. Кетогена исхрана није само дијета. Од КЕТО исхране не морате да мршавите (то све зависи од организма). Кетогени процес троши ваше масне наслаге и претвара их помоћу јетре у енергију избацујући угљене хидрате. Ви спремате сасвим нормалан оброк. Кад кажем нормалан доручак је рецимо јаја, сир и сланина. Два јајета, велија страрог преврелог сира и шнит сланинице или чварци на пример. Зато је битан списак шта смем да једем. Шта не садржи угљене хидрате и шта има скривене угљене хидрате. Парадајз на пример је воће са смањеним угљеним хидратима па ако поједете више од пола једног парадајза унели сте довољно угљених хидрата да блокирате стварање кетонина.
Ручак је нормалан. Ако спремате на пример пуњене тиквице, све спремате исто само нема пиринча. Искључиво је месо. Салата од краставца је идеална јер је краставац пун калијума. Риба и морски плодови због омега 3 такође. Воће смо раније објаснили да је но, но јер има висок садржај угљених хидрата. Није само банана него сво воће осим рецимо шака малина или неколико купина. Такође спремате класичан спанаћ или са јајетом на око или месом. Блитва зелена пуњена паприка. Све се може спремити без угљених хидрата само СПИСАК и ДАН РАНИЈЕ. Верујте потребно је.
Што се тиче масти постоје омега 3 и оне злоће омега 6. Е сад омега 6 знају да нам створе онај неваљали холестерол и још неке стварчице у организму и да би смо их избегли потребан је мањи унос. Ово посебно важи за КЕТО исхрану где масти директно иду у крвоток. Ако користите уља користите уље од коштице грожђа. И наравно свињску маст где год можете. Препоручује се и маслиново хладно цеђено али само за салату. Екстра девичанско кокосово органско уље је одлично за дезерте. А опет напомињем све то може али свињска маст МОРА. И путер наравно долази у обзир за све.
Извор протеина је у риби. Све морске рибе, плава риба и речне рибе. Али не они штапићи и пљескавице. Такође не они филети сома које често имамо по радњама. Него правац рибарница. Туњевине у конзерви само ако на декларацији пише да немају угљене хидрате. Морски плодови сви који нису прерађени. Увек нешто може да се пронађе по приступачној цени само је потребно испланирати и СПИСАК.
Млечни производи ПУНОМАСНИ су одличан извор преко потребних млечних протеина. Знчи не оно са 0% него јогурт са мин 3,2. Млеко, сиреви, павлаке. Само ако вам смета лактоза посаветујте се са лекаром. Значи скокните до пијаце по сир и млеко и кајмак.
Орашасти плодови су пуни скривених угљених хидрата па треба и о томе повести рачуна. Идеално је користити орах и бадем. А од семенки лан и сунцокрет. Зато се у рецептим као замена за обично брашно користи бадемово брашно уз додатак лана самлевеног. Индијски орах је препун угљених хидрата као и пистаћи па се не конзумира. Такође семе индијске боквице(псилијум) је радо виђен гост у тестима КЕТО исхране.
Сосови посебно куповни су НО,НО. Кечап, мајонез куповни стриктно НЕ. Мешавине зачина. Зато правити СПИСАК.
Вода се пије минимум 3Л али то је минимум. Најбоље би било 4,5Л. Јер морају и бубрези да нам раде а и КЕТО исхрана у почетку избацује много течности које треба надокнадити. Да лакше поднесете КЕТО грип који се јавља прве недеље. Кафа минимум једна шољица, а чајеви само биљни никако воћни. Постоји детокс чај са старе планине КСЕНИЈА који је идеалан за додатно убрзање метаболизма.
Као што видите чека вас много мукотрпног рада. Много планирања. Није све у одрицању има непто и у комбиновању. Ако сте се одлучили за КЕТО исхрану не треба вам “брк слепог миша“ али вам треба ПЛАН и СПИСАК. И наравно кување уз шпорет. Може и десетак минута а може и нормалан ручак. Ја ћу вам показати једно лепо брзинско јело за ручак. А списак намерница биће у наредном посту. Само пратите распевану куварицу и не заборавите да ме пронађете на фб или да се упишете и стално добијате нове рецепте.
Врло једноставан ручкић који ћете у сласт појести. Састоји се од само неколико намерница. Једне мале, младе тиквице, једног шнита сланинице дебљине тупе стране ножа и да буде онако већи шнит, пола главице црног лука, два чена белог лука, коморач, соли, бибера, кашика пармезана и 150мл млечне павлаке за кување. Лук исецкајте ситно па на кашичици свињске масти динстајте два до три минута. Додајте прстохват морача. Додајте сецкану сланину и благо минут пропржите. Додајте сецкане тиквице на коцке и соли и бибера. Тиквице ће да отпуте сок али опет додајте још око 100мл воде. Када се тиквице издинстају после десетак минута (јер су младе) додајте бели лук и павлаку . Смањите ватру и динстајте 3 минута уз непрестано мешање. И ето феноменалног ручка који може и хладан да се једе а можете и на посао да носите. ПРИЈАТНО!!!